Orchideje jsou překrásné exotické rostliny, jejichž domovinou jsou deštné pralesy. Jak je možné, že je nyní můžeme pěstovat i v naší krajině? Šlechtitelé dokázali vypěstovat takové odrůdy, které přežijí i v našich klimatických podmínkách bez nutnosti skleníkového pěstování a složité péče. Přesto se však setkáváme s pěstitelským zklamáním v podobě hnědnutí listů nebo bez okvětí. Jak teda dosáhnout krásných a zdravých rostlin?

V přírodě roste většina druhů na větvích stromů a živiny přijímají vzdušnými kořeny. Orchideje proto nemůžeme zasadit do jakékoli univerzální „hlíny“. Vyžadují speciální propustný substrát hrubší struktury. Česká orchidejářská společnost doporučuje FLORIA Substrát pro orchideje, který obsahuje piniovou kůru, kokosová vlákna a chipsy. Kořenům svědčí nejen vzduch, ale i světlo, proto nezoufejte, pokud orchidej vyžene kořeny ven z květináče. Je dobré použít průhledné nebo poloprůhledné květináče.

Nejčastější chybou pěstitele začátečníka je přehnaná péče v podobě častého zalévání. Orchideje nesnášejí trvale vlhkou zeminu, pak mají nedostatek kyslíku, kořeny uhnívají a rostlina odumírá. Stačí tedy, když si na orchidej vzpomenete 1x do týdne a mezitím necháte proschnout, případně zálivku vyměňte za složitější způsob – vodní lázeň a následné okapání. Samozřejmě zalévejte vždy odstátou nebo lépe dešťovou vodou. Orchideje potřebují hodně světla ale nikoli přímé sluneční paprsky, proto se jim nejlépe daří na parapetu východního či západního okna.

Aby vám orchidej krásně kvetla a měla zdravé listy, je třeba jí dodat potřebné živiny. Doporučujeme použít speciální hnojivo, např. formou postřiku s FLORIA Listovou výživou pro orchideje. Aby byly vaše pokojové krásky ještě krásnější, zkuste jejich listy čas od času ošetřit FLORIA Vlhčeným ubrouskem s obsahem včelího vosku, který je očistí od vápenatých skvrn, vytvoří úžasný lesk a antistatický povlak proti usazování prachu, částečně vyživí a zvýší imunitu proti škůdcům.

Tak ať vám krásně kvetou a dělají radost!